Leczenie ortodontyczne to proces, do którego należy dobrze się przygotować. Warto przeanalizować wszystkie możliwości i rozwiązania, tak by dobrać metodę zorientowaną nie tylko na efekt końcowy, ale również na komfort w procesie leczenia.

Coraz większą popularnością wśród pacjentów cieszą się niewidoczne aparaty ortodontyczne, a co za tym idzie mnożą się pytania dotyczące ich działania. Odpowiedzi na te najczęściej zadawane przez pacjentów udziela nasz ekspert – lek. dent. Maria Radziwilska.

1. Jak długo trzeba czekać na efekty leczenia niewidocznym aparatem ortodontycznym?

Wszystko zależy od wady zgryzu. W niedużych stłoczeniach uzyskujemy efekty już po 14 tygodniach. W przypadku większych wad na efekty musimy poczekać nieco dłużej, podobnie zresztą jak w leczeniu tradycyjnym aparatem.

2. Czy niewidoczne aparaty ortodontyczne są równie skuteczne co atrakcyjne?

W większości wad zgryzu mogę śmiało powiedzieć, że tak.

3. Czy każda wada może być korygowaną tą metodą?

Tak – obecnie większość wad zgryzu może być leczona nakładkami.

4. Czy po zakończeniu leczenia konieczne jest stosowanie aparatu retencyjnego?

Tak – aby zachować nowe ustawienie zębów, po leczeniu aparatami niewidocznymi, podobnie jak tradycyjnymi, stosuje się aparat retencyjny, który pozwala utrwalić efekty.

5. Czy leczenie tą metodą jest bolesne / czy powoduje dyskomfort?

Dyskomfort związany z leczeniem jest znacznie mniejszy niż w przypadku tradycyjnych zamków ortodontycznych. Może się pojawić przez kilka pierwszych dni i jest z reguły definiowany jako rodzaj ucisku na zębach wynikający z obecności nakładki. Same nakładki są przezroczyste stąd ich nazwa “niewidoczne”, nie wpływają na zmianę wyglądu i nie ograniczają w codziennym funkcjonowaniu.

6. Czy posiadane implanty, korony lub mosty uniemożliwiają prostowanie zębów za pomocą niewidocznych aparatów?

Nie, nie są one przeszkodą, w niektórych przypadkach nawet ułatwiają leczenie, jednak sam proces zmiany pozycji zębów może wpłynąć na konieczność wymiany korony lub mostu po leczeniu tak by pasowały do nowego ustawienia zębów.

7. Czy nakładki należy nosić całą dobę? Czy można w nich jeść?

Nakładki nosimy 22 godziny na dobę. W zależności od leczonej wady zgryzu zalecam, lub nie, jedzenie w nakładkach. Tego typu zalecenia przekazujemy pacjentowi na początku leczenia.
Picie oraz niewielkie przekąski są możliwe z nakładkami w każdym przypadku.

8. Czy nakładki mogą być stosowane u dzieci?

Tak – jak najbardziej. Tę metodę stosujemy również z powodzeniem u najmłodszych pacjentów.

9. Czy można w trakcie tradycyjnego leczenia ortodontycznego "przejść" na leczenie Invisalign?

Jak najbardziej tak. Prowadzimy też leczenie zakładające wykorzystanie obu metod. Wszystko zależy od przypadku oraz preferencji pacjenta.

10. Czy aparatem można skorygować diastemę?

Tak, ale należy pamiętać, że zależy to od przyczyny diastemy oraz całej sytuacji zgryzowej.

11. Czy aparaty ortodontyczne likwidują bruksizm?

Nie. Zaburzenia działania stawu skroniowo-żuchwowego takie jak np.: bruksizm są rozwiązywane poprzez inne formy leczenia. Jeśli jednak pacjent trafia do nas z problemami ortodontycznymi, analizujemy przypadek całościowo – tak by móc pomóc w wyeliminowaniu wszystkich nieprawidłowości i schorzeń.

12. Czy efekty leczenia są trwałe?

Tak, oczywiście, ale należy pamiętać, że po leczeniu konieczne są aparaty retencyjne, aby utrwalić efekt.

13. Czy leczenie powoduje trudności w mówieniu / zmienia kształt ust?

Ewentualna zmiana wymowy trwa z reguły krótko – do czasu przyzwyczajenia się pacjenta do aparatu. Usta mogą (ale nie muszą) układać się nieco inaczej w czasie leczenia, głównie z powodu opierania się zgryzu na nakładkach.

14. Czy aparat nie będzie niszczył licówek porcelanowych?

Nie, aparat nie zniszczy licówek. Przy standardowym leczeniu nakładkami nie ma też potrzeby przyklejania elementów aparatu na zęby.

15. Jakie są warunki klasyfikacji do leczenia?

Prawie każda wada zgryzu może być leczona nakładkami. Jeśli pacjent może leczyć się aparatem stałym, z reguły ma do wyboru również nakładki i sam decyduje, który aparat wybierze.

16. Jakie są koszty leczenia metodą niewidocznych aparatów ortodontycznych?

Wyróżniamy kilka rodzajów zestawów nakładek Invisalign: nakładki do bardzo małych stłoczeń to koszt 4.000-5.000zł, do średnich stłoczeń to 9.000zł, do większych wad zgryzu to 15.000zł.

17. Jakie są ich wady/zalety względem tradycyjnych aparatów

Zalety: Niewidoczne aparaty nie ranią policzków, warg, dziąsła, co czasem zdarza się przy aparatch stałych ze względu na obecność ostrych elementów, są bezawaryjne, wymagają rzadszych wizyt kontrolnych (mniej więcej raz na 3 miesiące), ponadto zachowanie higieny zębów jest łatwiejsze – zdejmujemy nakładki do mycia zębów i myjemy je jak zawsze. Leczenie jest planowane indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta, a osiągane rezultaty są bardzo dobre.

Wady: Aparat wymaga samodyscypliny – nakładki trzeba nosić regularnie 22h/dobę, aby leczenie było skuteczne. Ich cena jest wyższa niż cena aparatów stałych.


Autor artykułu: